Chladenie potravín

Potreba chladenia sa v jednotlivých aplikáciách výrazne líši. Aby sme zaistili čo najlepšie prispôsobenie vášmu individuálnemu výrobnému procesu, vyvinuli sme celý rad dávkovacích systémov a zariadení, ktoré prinášajú výhody pre životné prostredie aj kvalitatívne výhody plynných, kvapalných a pevných (suchý ľad) kryogénnych chladiacich prostriedkov pre stacionárne a mobilné aplikácie.

Detail shot of ACCU-CHILL Bottom injection chilling system.

ACCU-CHILL® BI

Systémy so spodným vstrekovaním

Spoločnosť Linde má in-line chladiaci systém s názvom ACCU-CHILL ® BI. Tento systém sa inštaluje na mixéry, zmiešavače, tumbléry alebo dávkovacie nádoby s cieľom zníženia teploty potravín.

Zariadenie ACCU-CHILL ® BI spoločnosti Linde, označované tiež ako „spodné vstrekovanie“, znižuje teplotu pevných alebo kvapalných potravinárskych výrobkov vstrekovaním kvapalných kryogénov v podobe oxidu uhličitého (LIC) alebo dusíka (LIN) do miešacej alebo skladovacej nádoby. Kryogén je regulovaný meraním niekoľkých parametrov, ako je viskozita výrobku, teplota a čas na dosiahnutie požadovanej teploty alebo viskozity výrobku.

Napríklad zákazníci z mäsového priemyslu použijú zariadenie ACCU-CHILL ® „spodné vstrekovanie“ na dosiahnutie presnej regulácie teploty výrobkov, ako je mleté hovädzie a kuracie mäso, s cieľom formovania hamburgerov alebo nugiet.

Noodles wirh red sauce (tomato), close-up

ACCU-CHILL® SC

V potravinárskom priemysle predstavuje chladenie horúcich tekutých produktov, ako sú omáčky, polievky alebo „pastovité“ výrobky s vysokou viskozitou, množstvo problémov. Výrobcovia musia omáčky rýchlo ochladzovať, aby sa minimalizoval bakteriálny rast, zvýšila trvanlivosť a eliminovali sa úzke profily vo výrobe.

Je preto veľmi dôležité znížiť teplotu čo najrýchlejšie, aby sa znížilo riziko skazy potravín a udržiavala sa kvalita výrobku. Systém ACCU-CHILL ® SC od spoločnosti Linde využíva našu patentovanú technológiu kontinuálneho kryogénneho injektora s aplikáciou extrémne studeného kvapalného dusíka (LIN) priamo do špeciálne navrhnutej tubulárnej zmiešavacej komory. Nízka teplota LIN (-196 °C) účinne prenáša chlad do omáčky bez toho, aby došlo k jej zmrazeniu alebo porušeniu kvality."

Loaf of bread

ACCU-CHILL® IC

V pekárenskom priemysle je nutné riadiť konzistentné teploty cesta, aby sa dosiahli kvalitné hotové výrobky. Pekári roky používali vodu, ľad alebo nádoby s chladeným plášťom na znižovanie teplôt cesta. Všetky tieto metódy majú obmedzenia a môžu spomaliť proces chladenia. 

ACCU-CHILL ® IC, systém chladenia prísad, vstrekujte kryogény priamo do múky alebo iných suchých prísad v pneumatickom prenosovom systéme, ktorý prepravuje múku zo skladovacieho sila do miešačiek cesta.  Presná regulácia teploty, rýchle znižovanie teploty a konzistentnosť medzi jednotlivými šaržami vedú ku kvalite produktu a znižujú riziko kontaminácie potravín.

Snow, Close up.

Snow Horns

Snow Horns (vysnežovacie trysky) oxidu uhličitého spoločnosti Linde predstavujú jednoduchú a nákladovo efektívnu metódu na presné riadenie teplotných podmienok vo vašich chladiacich prevádzkach.
Snow Horns sa ľahko prispôsobia väčšine existujúcich chladiacich systémov.  Spoločnosť Linde vyvinula Snow Horns s nízkou a vysokou rýchlosťou tak, aby vyhovovali väčšine najbežnejších aplikácií.
Unikátna, 3,75 vysokorýchlostná Snow Horn s izolovaným telom z nehrdzavejúcej ocele je navrhnutá s prstencovou podchladzovacou komorou a prináša bezkonkurenčnú účinnosť pri konverzii kvapalného oxidu uhličitého na sneh. V mnohých prípadoch sa používa na výrobu snehu do uzatvorených nádob alebo mixérov.
Nízkorýchlostný rad Snow Horns Low Velocity Snow Horn (LVSH) prichádza vo vyhotovení s priemerom 7 palcov aj 3,5 palca a je vyrobený z eloxovaného hliníka alebo nehrdzavejúcej ocele. Tento Snow Horn je navrhnutý tak, aby poskytoval snehovanie CO2 s nízkou rýchlosťou na umiestnenie v otvorených nádobách bez toho, aby došlo k rozptýleniu snehu mimo nádoby ako pri použití vysokorýchlostného Snow Hornu.

Kľúčovými výhodami sú:

    Ľahké prispôsobenie väčšine miešacích zariadení
    Vyhotovenie s vysokou a nízkou rýchlosťou
    Vysoká kapacita chladenia v malom balení
    Nízke investičné náklady
    Jednoduchá inštalácia a ľahké použitie
    Presná regulácia teploty v spojení s ovládacím panelom chladenia od spoločnosti Linde

Dry Ice pellets P9Q1957, ICEBITZZZ

Peletizéry: Výroba suchého ľadu priamo na mieste použitia

Spoločnosť Linde ponúka nákladovo efektívne riešenie na výrobu suchého ľadu alebo snehu z oxidu uhličitého priamo na mieste.

Spoločnosť Linde má technológiu, ktorá používateľovi suchého ľadu umožňuje vyrábať suchý ľad priamo v mieste použitia. Môžeme vyvinúť riešenie pre suchý ľad „podľa požiadavky“ s voliteľnou regeneračnou jednotkou, ktorá recykluje plyn zo systému výroby suchého ľadu späť do kvapaliny pre opätovné použitie. Táto vlastnosť znižuje typické straty suchého ľadu, ktoré sa vyskytujú pri alternatívnych produktoch.

Výroba suchého ľadu na mieste poskytuje:

    Pelety suchého ľadu v akomkoľvek priemere od 1,7 mm (1/16"") do 16 mm (5/8"")
    Dostupnosť a flexibilitu tak, ako potrebujete
    Nižšie celkové náklady na suchý ľad
    Nižšie sublimačné straty
    Minimalizované riziko vyčerpania zásob. 

Pozrite si prospekt Suchý ľad od Linde, kde sa dozviete všetky dôležité informácie.

Turkey meat in package

Systémy Dri-Pack®


Chladiaci systém Dri-Pack spoločnosti Linde je riešením pre spracovateľov, ktorí potrebujú okamžité a presné chladenie potravín podliehajúcich rýchlej skaze priamo v prepravnom balení.

Systém Dri-Pack spoločnosti Linde je navrhnutý tak, aby automaticky dodával vopred stanovené množstvo snehu z oxidu uhličitého veľmi jemnou rýchlosťou do boxov s mäsovými výrobkami alebo s tovarom podliehajúcim rýchlej skaze. Systém Dri-Pack je možné na baliacich linkách s prepravným pásom ovládať automaticky alebo ručne. Táto chladiaca technológia ponúka spôsob na pridanie prenosného chladiaceho média, suchého ľadu, ktorý zaistí neškodnosť a kvalitu potravín a zvýši schopnosť zákazníka udržiavať predĺžený teplotný reťazec.

Kľúčovými výhodami sú:

    Okamžité chladenie
    Vyššia výťažnosť produktu
    Presné umiestnenie oxidu uhličitého do otvorených boxov
    Ľahko sa prispôsobí väčšine prepravných liniek
    Jednoduché ovládanie
    Nižšie náklady na pracovnú silu

A FROSTCRUISE branded LINDE In-Transit Refrigeration Truck using Liquid Nitrogen (LIN)

FROSTCRUISE®:: In-Transit Refrigeration Getting the cold chain under control with an eco-friendly, low-noise, low-maintenance in-transit cryogenic refrigeration solution

We developed our FROSTCRUISE® indirect cryogenic refrigeration system to meet the technical, cost and environmental pressures facing the trucking industry today. FROSTCRUISE is an efficient, economical, cryogenic replacement for mechanical, diesel-powered refrigeration units. Not only do mechanical units have a high carbon footprint due to diesel consumption, they are also relatively noisy, expensive to maintain and reliant on potentially harmful refrigerants.


FROSTCRUISE overcomes these environmental challenges by using liquid nitrogen (LIN) as the refrigerant. The LIN is stored at a temperature of -196°C in an insulated on-board tank. It is piped through a heat exchanger with a large surface area to release its cooling power. This causes the liquid nitrogen to evaporate and high-velocity fans circulate the cold air around the truck’s container.

Highlights at a Glance
• Rapid cooling power with extremely stable temperature control
• Reduced carbon footprint through diesel savings
• Elimination of hazardous refrigerants (e. g. R404A)
• Low-noise design for easy deliveries at night time or to residential areas
• Longer service life compared with mechanical solutions
• Cost efficiencies due to ease of service and maintenance
• Reduced downtime – moving parts down to a single fan
• Image-building potential through active support for more sustainable transport options.

Pro oblast Čech  

Ing. Petr Ťopka  

e-mail:petr.topka@linde.com  

Tel:+420 731 608 791

Pro oblast Moravy a Slovenska 

Ing. Zbyněk Šturma 

e-mail:zbynek.sturma@linde.com 

Tel:+420 731 608 783

Have a question for our experts?